Tanıtım Filmi Çekim Aşamaları

Ve

Fiyatlar

Bir tanıtım filmi hangi aşamalardan geçer ?

 • Amacın ve hedef kitlenin belirlenmesi

 

Söz konusu tanıtım filminin, kurumun vizyonu ve hedefleri ile uyumlu olabilmesi için ortak bir strateji belirlenir. Vurgulanması gereken, özellikler, hizmetler, ürünler, görsel öğeler bu strateji çerçevesinde şekillendirilir. Ardından hedef kitlenin, demografik, ekonomik ve bölgesel kriterlerinin netleştirilmesiyle en uygun tanıtım filmi formatı kararlaştırılır.

 

 • Filmin süresinin belirlenmesi.

 

Bir tanıtım filmi ihtiyaçlara göre 1 ile 5 dakika arasında olabilir. Çok daha uzun  tanıtım filmleri de mümkün olabilir; Ancak bunların günümüzdeki hızlı tüketim alışkanlıkları ve enformasyon bolluğu nedeniyle internet ortamında yayımlanması her zaman efektif olmayabilir. Fuarlar, tanıtım etkinlikleri ya da eğitim çalışmalarında daha uzun filmler kullanılabilir. Bu alanda çekilebilecek kurumsal belgeselleri de uzun tanıtım filmlerinin bir alt dalı olarak düşünebiliriz. Ancak amaç internet ortamında yayımlanması amaçlanıyorsa öncelikle hangi platformda yayınlanacağına karar verilmelidir.  Bir tanıtım filmi için Facebook hedefleniyorsa, 2-3 dakika ideal bir süreyken Instagram’da 1 dakikalık ve görsel öğelerin yoğun olduğu bir film daha doğru bir tercih olacaktır. Youtube ya da kurumun internet sitesinde yayımlanacak tanıtım filmleri için de hedeflere göre  farklı süreler belirlenebilir.

 

 • Senaryo ve çekim planının hazırlanması

 

Bu aşamada, filmin en önemli gövdesini oluşturan senaryo yaratıcı yazar ve çekim kadromuz tarafından ivedilikle hazırlanır ve firmanın onayına sunulur. Ardından çekim alanlarının ve sahnelerinin sayısına göre çekim zamanları planlanır. Hangi görsel efektlerin, müziğin ve ekipmanları kullanılacağı da bu süreçte belirlenir.

 

 • Çekim süreci sonrası

 

İvedilikle montaj sürecine geçilir. Tasarlanan sürede bitirilen kaba kurgu, firma yetkilileri ile izlendikten sonra ince kurgu işlemi ve post prodüksiyon süreçleri başlar. Bu süreç içinde, firma yetkililerinin talepleri doğrultusunda gerekli değişiklikler yapılırken, seslendirme, müzik ve efektlereklenerek filmin son hali firma yetkililerine sunulur.

 

 • Son olarak

 

Hazırlanan filmin farklı internet mecralarındaki versiyonları farklı formatlarda firmaya teslim edilir.

 FİYATLAR

Gerek tanıtım filmi, gerekse  reklam filmi, kurumsal belgesel, ya da viral reklam filmi olsun fiyatları belirleyen temel bazı kriterler vardır.

 

                                                                     Filmin  Süresi

Bir dakikalık bir film ile 5 dakikalık bir filmin fiyatı eğer diğer parametreleri sabit tutarsak aynı olmayacaktır. Bir filmin süresi arttıkça fiyatı da artacaktır. Ancak bu artış katlanarak giden bir artış değil, diğer parametreler ile belirlenecek ortalama maliyet ile ilgilidir. Filmin çekim ve montaj süresi bu parametrelerden biridir.

Kullanılacak Ekipmanlar

Film prodüksiyon sürecinde müşterilerin talepleri doğrultusunda, standart ekipmanlar, (Kameralar, slider, gimbal Crane, ışık vs.) dışındakiJimmy jib, Drone gibi ekipmanlar belli bir miktar fiyatı etkileyecektir.

Özgün  Tasarımlar

      Standart özel efektler ya da  stok müziklerin mi kullanılacağı, yoksa özgün efektler, animasyonlar, özel müzik besteleri, ünlü sanatçılar tarafından yapılacak seslendirmeler ya da oyunculuklar fiyatları etkileyebilecek diğer unsurlardır.

                                                        Ön Teklif

 

       Bu nedenle firmaların talepleri doğrultusunda ilk aşamada bir ön teklif  verilmekte, bu teklif aralığı doğrultusunda standart paketlerin üzerine eklemeler yapılabilmektedir. Ancak bu  farkların çok büyük farklar olmayacağı ve sonradan herhangi bir masraf çıkarılmayacağı konusunda müşterilerimize garanti  sunmaktayız.

 

 

Uzun süreli çalışmaları hedeflediğimizden müşterilerimizi yarı yolda bırakmaktansa 7 gün 24 saat çalışarak işimizi tam ve hedeflendiği gibi yüksek standartlarda teslim etmek en önemli görevimizdir.

 • Facebook
 • Facebook
 • Twitter
 • Google
 • YouTube
 • Pinterest
 • Instagram
Tanıım filmi